Konya Masaj

Masajın Bölümleri

Masajın bölümleri

Masajın Bölümleri

Genel olarak 3 amaçla masaj uygulamaları yapılmaktadır.

Dinlendirici Masaj: Günlük yorgunlukların çıkarılması ve vücuttaki toksinlerin atılması için ister bir sauna partisinden, ister deniz veya av partisinden sonra, isterse doğrudan doğruya dinlenme ihtiyacı üzerine dinlendirici masaj tatbik edilir.

Tıbbi Masaj:  Burada masaj; hasta bir organın yeniden eski durumuna dönebilmesini temin için tatbik edilir.

Tedavi gayesi ile yapılacak masaj ve hareket tedavisinin ayrıca fizik tedavisinin nev ‘ini uzman hekim tayin eder, tatbikatını ise tıbbi masaj eğitimi görmüş masör veya masözler yürütürler.

Spor Masajı: Sporcunun fizyolojik ve fizik gelişmesinde etken olan bir masaj türüdür. Spor tarihi boyunca uygulanmakta faidelerine inanılmakta ve tatbikat sonucu bariz neticeleride görülmektedir.

Özellikle sportif etkinliklerde kullanılan spesifik bir masaj türüdür. Spor masajını klasik masajdan ayıran en önemli özellikler öncelikle ritm, süre ve bası miktarlarının değişik olmasıdır. Ayrıca uyarıcı hareketler çoğunluktadır ve branşa özgü olarak uygulanır. Spor aktivitesinden önce ya da sonra yapılabileceği gibi aktivite sırasında devre aralarında da çok seri bir şekilde lokal olarak da uygulanabilir.

Masaj sporcuyu, vücuda yük olan yorgunluk maddelerinden kutarır, kas sertliklerinin ve krampların zararlı yan etkisinden koruyarak, bunların sebep olacağı kas zedelenmesi, lif kopmalarını önler. Kan dolaşımını aktive ederek, enerji veren besin maddelerinin dokulara daha kolay ve çabuk erişmesine imkan sağlar, kalp ve dolaşım sisteminin işini kolaylaştırır. Sporcunun reaksiyon zamanını kısalştırır, organlar arasında fonksiyonel harmoniyi düzenler, genel bir rahatlama verir. Ruhsal yönden gergin olanlarısakinleştirir, uyuşuk olanları aktive eder.

Spor masajı üç ana grupta yapılır.

1: Antreman Masajları

2: Müsabaka Öncesi Masajlar – Müsabaka Arası Masajlar

3: Dinlendirici Masajlar

Author Info

sifamasaj

No Comments

Comments are closed.